Aralık 03 2016 0comment

Çocukların Eğlence Merkezi: Top Havuzu Sistemleri

Top havuzu, çocuklar tarafından oldukça fazla sevilmekte ve çocukların, dört gözle girmeyi bekledikleri oyun alanlarından bir tanesi olmaktadır.

Top havuzu sistemlerinin kullanım alanı da günümüzde oldukça genişlemiştir. Evlerde (özel boy ve ebatlarda, evinize uygun bir top havuzu yaptırabilirsiniz), ana okullarında, kreşlerde, alışveriş merkezlerinde, geniş bahçeli alanlarda, çay bahçelerinde, kafelerde ya da restoranlarda pek çok çeşit top havuzuna rastlamak mümkündür. Çocukların bu özel oyun sahasına olan ilgilerinin artması ile bu alanlar, günümüzde oyun parklarının yerini almıştır. Top havuzları; ailelerin çocuklarını, derslerinin iyi olması karşılığında mükafatlandırdığı bir ödül olmakla birlikte AVM’lerde çocukların eğlenme ihtiyacını da karşılayan en önemli oyun alanlarından bir tanesidir.
Top havuzları; çocukların eğlenebilmeleri, keyifli vakit geçirebilmeleri ve hatta güvenli bir şekilde zorlu hareketleri yapabilmeleri için ideal bir oyun alanıdır. Rengarenk görüntüsü, geniş boy ve uzunluktaki alan seçenekleri ile tophavuzuoldukça cezbedici olan top havuzlarında çocuklar, eğlenirken bir yandan da eğitilmektedir. Çocuklar, zorlu parkurları içeren bölümlerde, kaslarını ve reflekslerini çalıştırmaktadır. Ayrıca alan içindeki parkurlardan geçmek için çocukların hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak çaba harcamaları gerekmektedir. Bu oyn alanının yaş aralığı oldukça geniştir. Bir ila yirmi yaş arasındaki çocuk ve gençlere yönelik çeşitli top havuzu proje ve sistemleri bulmak mümkündür.
Eğlenmek, stres atmak ya da rahatlamak için tercih edilen top havuzlarının üretim materyalleri, dizayn ve tasarımları oldukça çeşitlidir. Plastik top havuzları, fileli top havuz sistemleri, süngerden top havuz sistemleri ya da elektronik olan ve jeton ile çalışan mekanizmaları kapsayan top havuzlar gibi geniş bir ürün yelpazesi vardır. Top havuzu projelerinde ve imalatında çocukların güvenliği öncelikli olarak gözetilmektedir. Küçük yaş grubundaki çocuklar için sünger kaplamadan imal edilen sünger top havuzları kullanılır. Bu şekilde, çocukların oyun alanı içerisindeyken olası düşme ya da çarpma durumlarında oluşabilecek olası yaralanmaların önüne geçilmektedir. Top havuzlarının inşasında detaylı işçilik ve tasarım öğeleri oldukça dikkat çekicidir. Pek çok çeşit oyuncak aksesuarları ile donatılan bu oyun alanlarının panelleri oldukça sağlamdır. Plastik ya da metal iskeletler çeşitli renklerdeki yumuşak materyallerle kaplanır, böylece güvenilir ve ilgi çekici bir görünüm sunarlar. Alan içerisindeki toplar da mavi, sarı, kırmızı, yeşil gibi pek çok rengi bir arada barındırır.
İsteğe bağlı olarak da yaptırabileceğiniz top havuz sistemlerinin projelerinde oyun alanının içerisine çeşitli oyun ekipmanları ve oyuncaklar yerleştirilir. Çeşitli en, boy, yükseklik ve katlarda üretilen top havuzlarının içerisinde; zıplama materyalleri, trambolinler, koridorlar, tüneller, salıncak ve benzeri sallanan oyun ekipmanları, at ve benzeri oyuncaklar, kaydıraklar, yürüyüş bölümleri, halattan yapılma köprüler ve daha nicelerini bulmak mümkündür. Çocuklar çeşitli temalar içeren top havuzu oyun alanlarında, oldukça keyifli ve verimli zaman geçirirler.

tophavuzu